Charakteristika školských zařízení při Základní škole Vojnovičova školní družiny /dále ŠD/ a školního klubu /dále ŠK/

Obě školská zařízení naší školy zajištují zájmové vzdělávání pro všechny žáky školy. ŠD pro žáky do třetích tříd a ŠK pro všechny ostatní. Náplní obou zařízení je rozvoj všech stránek osobnosti žáků, uspokojování a kultivace jejich rozmanitých potřeb a zájmů. Zájmové vzdělávání probíhá ve dnech školního vyučování, ale i ve dnech ředitelského volna, o víkendech či prázdninách. Ve ŠD jsou děti rozděleni do jednotlivých oddělení většinou podle tříd tak, aby byla zachována kontinuita sociální skupiny v ročníku. ŠK poskytuje naplnění volného času převážně zájmovými činnostmi a svým obsahem navazuje na zájmové činnosti rozvíjené ve ŠD s přihlédnutím k věku a individuálním potřebám starších žáků. Mezi pravidelné činnosti ŠK patří denní ranní vysílání školního rozhlasu, vydávání školního časopisu Sosákova pětka a práce školního sněmu. Pod ŠK jsou organizovány všechny zájmové kroužky /výtvarné, sportovní, jazykové, hudební, dramatické a jiné/.  Provoz obou školských zařízení je zajištěn nejen na základní škole, ale i na odloučeném pracovišti Paprsek. Počet oddělení ŠD je aktuálně přizpůsoben počtu přihlášených dětí v příslušném roce. Týdenní a denní skladba zájmových činností je ve ŠD nastavena tak, aby splňovala požadavky duševní hygieny, střídají se klidné a náročnější činnosti, práce i odpočinek, organizované i spontánní činnosti. Ve ŠD je činnost spíše řízená - děti se učí například sebeobsluze, tvořivosti, hodně relaxují a formou didaktických her a vědomostních soutěží se připravují na vyučování jinak. Ve ŠK mají všichni žáci možnost se připravovat na vyučování s pomocí vychovatelek, využívají prostory školy podle svých zájmů a potřeb pod dohledem a činnosti jsou spíše spontánnější.  Činnosti obou zařízení se řídí Vnitřními řády ŠD, ŠK. Výběr a výši poplatků za provoz určuje Směrnice pro stanovení poplatků ŠD, ŠK. Náplň činností ŠD, ŠK je vymezena Vzdělávacím programy pro zájmové vzdělávání, ze kterých vychází roční plán ŠD, ŠK a měsíční plány.

další informace: